Mens flere fremtrædende politikere i København og på Frederiksberg er klar til at ændre reglerne, så ældre mellem 65 og 67 år også kan købe billige månedskort til den kollektive trafik, så kan de øvrige københavnere se frem til et prishop på omkring seks procent på billetter og klippekort. Hovedstadens Udviklingråd (HUR) skal tirsdag tage stilling til prisstigningerne, som betyder, at prisen på en busbillet er steget fra 12 til 18 kroner på fem år svarende til 50 procent, oplyser Københavns Radio. Forældet regel Det er også HUR, som i givet fald skal finde de 10-15 millioner kroner, som det vil koste at nedsætte aldersgrænsen for, hvornår man kan få pensionistrabat. I dag skal man være over 67 år, men den regel er forældet, efter at pensionsalderen blev sat ned til 65 år, mener både Københavns overborgmester Lars Engberg (S) og Frederiksbergs borgmester Mads Lebech (K), der også er formand for HUR.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























