Patienter med lungekræft, som aldrig selv har røget, og som gennem længere tid har været udsat for passiv rygning på arbejdspladsen, vil fremover kunne få udbetalt erstatning. Det besluttede Arbejdsskadestyrelsen på et møde i tirsdags. »Arbejdsmarkedsstyrelsen og Erhvervssygdomsudvalget har valgt at sætte passiv rygning på fortegnelserne (over erhvervssygdomme, red.), fordi en række internationale undersøgelser har vist en øget risiko for at udvikle lungekræft ved udsættelse af tobaksrøg«, skriver styrelsen i en pressemeddelelse. Tjener fik lungekræft Allerede i november 2004 fik en kvinde med lungekræft anerkendt sygdommen som en erhvervskade. I 20 år som tjener, havde hun været omgivet af rygende kollegaer og kunder. »Tjeneren arbejdede i lokaler med dårlige udluftningsforhold og havde kun i meget begrænset omfang været udsat for passiv rygning i sit hjem«, oplyser Arbejdsskadestyrelsen. Kommunikationsmedarbejder Vibeke Møller forklarer, at man i det enkelte tilfælde vil vurdere, hvor stor en erstatning patienter med varige mén kan få udbetalt.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























