Ministre er uenige om gen-mad

Lyt til artiklen

Det bliver snart muligt at fodre dyr i Danmark og resten af EU med genmodificerede majs af typen 1507. Majstypens producent, Pioneer Hi-Bred, har ellers konstateret, at gmo-en påvirker visse forsøgsdyrs immunforsvar negativt, men majsen fik alligevel et dansk ja ved dagens afstemning i EU. Socialdemokraterne har ændret holdning i gmo-spørgsmålet, så et flertal i Folketingets Europaudvalg gav fødevareminister Hans Christian Schmidt (V) grønt lys til at stemme for gmo-majsen. Men i dag var der ikke det nødvendige flertal blandt de 25 landbrugsministre for en fælles beslutning. Og når ministrene ikke kan blive enige, så er det kommissionen, der bestemmer, hvilket oftest betyder ja.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her