Tømmergiganten Dalhoff Larsen & Horneman (DLH) er utilfreds med at blive brugt som skyts for at få indført en lov, der forbyder import af ulovligt fældet regnskovstræ. »Vi er i dag blevet en særdeles grøn virksomhed med en stor omsætning af miljøcertificeret træ. Der er sket utrolig meget de seneste tre-fire år, både med samfundet og med DLH. Vi har den grønne førertrøje på, når man taler miljørigtigt træ«, siger miljøchef Erik Albrechtsen fra Dalhoff Larsen & Horneman. Miljøorganisationen Nepenthes har i brev til Folketingets miljøudvalg nævnt både DLH og Odense-firmaet DDT Export som selskaber, der importerer og sælger træ fra truede regnskovsområder. Nepenthes fremhæver en DR-dokumentar fra 2002 som eksempel på DLH's miljøskadelige virksomhed i regnskoven i Cameroun og Brasilien. Men det er dybt urimeligt, mener Erik Albrechtsen, der opfordrer Nepenthes til dialog og samarbejde, men tilføjer, at viljen hos organisationen ikke har været stor. »Nepenthes kunne reelt få ganske betydelig indflydelse på, hvad vi laver. Men det kræver, at de kommer og snakker med os, og at de viser vilje til dialog«, siger Erik Albrechtsen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























