EU-topmødet torsdag og fredag genopliver næppe en dansk atomkraftdebat i stil med den, der rasede i 1970'erne. Adskillige EU-lande presser på for at få atomkraft på dagsordenen. Men i dag slår EU-Kommissionens formand, Jose Manuel Barroso, fast, at han vil afholde sig fra at foreslå de 25 medlemslande en fælles politik i et så ømtåleligt spørgsmål. Op til enkelte regeringer Ikke engang EU's forskningspenge bør i stor stil tilfalde a-kraft på bekostning af forskning i vedvarende energi. »Jeg vil ikke anbefale medlemslandene at lave en fælles politik på noget, der er så kontroversielt. Hvis vi skal lave fælles investeringer, bør vi gøre det i de energikilder, som der er mere enighed om«, sagde han. Ifølge ham er valget af energikilder op til de enkelte regeringer.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
tema
Klumme