Den unge svensker, der er fængslet i Sarajevo sammen med en dansk-tyrkisk mand og en bosnier, var drivkraften i planen om et terrorangreb. Det hævder de bosniske myndigheder i det anklageskrift, som forleden blev indleveret til retten, skriver avisen Sydsvenskan lørdag. Svenskeren, der var kendt under sit kaldenavn 'Maximus', skal ifølge de bosniske myndigheder blandt andet have haft kontakt med en af de fire, der sidder fængslet i Danmark. Hjælp fra FBI Under de aflyttede samtaler mellem de to bad svenskeren angiveligt om flere penge, fordi han havde fundet »rigtigt gode varer«, oplyser avisen. Varer dækker muligvis over sprængstof. Det amerikanske forbundspoliti FBI har leveret oplysninger til de bosniske myndigheder, fremgår det af anklageskriftet. Ifølge Sydsvenskan anklages dansk-tyrkeren og svenskeren ikke blot for at planlægge en terrorhandling mod et ukendt mål i Europa. Under anholdelsen skal dansk-tyrkeren have rettet en skarpladt pistol mod politifolkene.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce