Arbejdet fortsætter ved den motorvejsbro, der i formiddag styrtede sammen ved Aalborg og dræbte en bygningsarbejder. Han befandt sig sammen med en 10-15 andre på et stillads, da det styrtede sammen. Alle tilskadekomne er blevet bragt på hospitalet, mens redningsarbejdere stadig arbejder på at få den dræbte ud af ruinerne. En læge kravlede ind »Det sidste jeg fik at vide var, at man nu koncentrerer sig om at sikre de redningsfolk, der skal ind og bjærge ham ud, så de ikke kommer til skade ved, at den kæmpe bunke pindebrænde over stedet falder ned over dem«, siger anlægschef i Vejdirektoratet Michael Schrøder. Han forklarer, at der har været en læge inde ved den omkomne for at konstatere, om han var død. Herefter er tidspresset blevet mindre, og man koncentrerer sig nu om ikke at sætte redningsarbejdernes liv på spil. Da ulykken skete stod omkring 10-15 mennesker på konstruktionen, og heraf er fem personer sendt på hospitalet. »Nogle af de øvrige har også fået voldsomme knubs. De er nu i fuld gang med at arbejde på ulykkesstedet, men vi holder selvfølgelig øje med, om de har det godt«, forklarer Michael Schrøder. Årsagen endnu ikke afklaret Trafikken omkring området har været præget af lange køer, og det forventes ikke, at det bliver bedre sidst på eftermiddagen, når myldretiden sætter ind. Vejdirektoratet anbefaler, at man lytter til anvisningene i sin radio. Foreløbigt er motorvejens sydgående retning dog spærret frem til engang i nat, mens den nordgående retning er spærret på ubestemt tid. Hvad årsagen er til sammenstyrtningen vides endnu ikke. »Jeg har spurgt de mennesker, der arbejder på stedet, om de har konstateret en påkørsel af stilladserne. Og det har de ikke. Derfor retter vores øjne sig mod, at det er stilladsets konstruktion eller beregningen af stilladset, der har svigtet. Og det vil naturligvis blive undersøgt«, siger Michael Schrøder. Det bliver dyrt Holder den hypotese, er det entreprenøren, der er ansvarlig for ulykken. Også økonomisk. »Det koster rigtig mange penge, det her. Selve projektet koster omkring 47 millioner kroner, og entreprenøren skal jo starte mere eller mindre forfra med sit stillads, hvilket jo udsætter hans arbejde. Og det koster, det er helt sikkert«, vurderer anlægschefen i Vejdirektoratet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























