En dansk mand med alvorlige forbrændinger efter bombesprængningerne mandag i den egyptiske by Dahab blev onsdag aften bragt til videre behandling i Danmark. En hårdt såret dansk dreng befinder sig fortsat på hospital i Kairo, oplyser Udenrigsministeriets Borgerservice. »Af de to alvorligt sårede overføres den ene nu til Danmark. Drengen bliver fortsat behandlet af lægerne i Kairo«, siger kontorchef i Udenrigsministeriets Borgerservice, Uffe Wolffhechel. Benet ikke til at redde I alt fem danskere blev ramt af eksplosionerne i den lille badeby på Sinai-halvøen. To af de fem blev alvorligt såret, heraf en lille dansk dreng, der i dag fik fjernet benet som følge af terrorangrebet. »Det lille barns ben var desværre ikke til at redde, så det er blevet amputeret et sted under knæet«, siger Danmarks ambassadør i Egypten, Bjarne Henneberg Sørensen, til Ritzau. Yderligere to sårede danskere Foruden den lille dreng befinder yderligere to sårede danskere sig på hospitalet i hovedstaden Kairo. Én med læsioner på benet samt en lettere tilskadekommet person. De bliver behandlet af et hold danske læger, som nåede til Kairo natten til onsdag. En dansk kvinde blev onsdag morgen udskrevet fra sygehuset i Sharm el-Sheikh og ventes hjem til Danmark med fly onsdag eller torsdag.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























