Miljøorganisationerne raser, men fiskerne glæder sig. Et kommende fælles udspil fredag fra miljøministrene fra Nordsølandene herunder Danmark om forbedring af det pressede miljø i Nordsøen er alt for svagt, mener miljøorganisationerne. Men fiskeriet kalder udkastet til en kommende Nordsødeklaration for til at leve med. Først og fremmest fordi de anser det for tomgangssnak, der ikke sætter fiskeriet under pres. »Vi mener, at fiskerispørgsmål skal behandles andre steder end på Nordsøkonferencer domineret af miljøministre med mange meninger, men med ringe forstand på fiskeri«, siger konsulent i Danmarks Fiskeriforening Michael Andersen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























