Statsminister: Terrortrussel er ikke rykket tættere på Danmark

Statsminister Anders Fogh Rasmussen mener, det er vigtigt at tilføre efterretningstjenesten de rigtige redskaber. - Foto: Joachim Adrian.
Statsminister Anders Fogh Rasmussen mener, det er vigtigt at tilføre efterretningstjenesten de rigtige redskaber. - Foto: Joachim Adrian.
Lyt til artiklen

Den store anti-terroraktion i Storbritanien er en uhyggelig påmindelse om, at vi lever i en verden med en stor terrortrussel. Det sagde Anders Fogh Rasmussen på et pressemøde i dag, at nok er terrortruslen tilstedeværende, men den er ikke rykket nærmere efter gårsdagens antiterroraktion i Storbritanien. »Der er ikke noget, der peger i retning af, at terrortruslen er rykket tættere på Danmark, men vi følger udviklingen og er i tæt kontakt med de britiske myndigheder og politi«, siger statsministeren. Vi er nødt til at være fremme i skoene Statsministeren understreger endvidere, at det også fremover er nødvendigt at sikre ressourcer, så vi også i Danmark kan forhindre eventuelle terrorplots. »Vi er nødt til at være fremme i skoene med at give efterretningstjenesten de rigtige og nødvendige redskaber i fremtiden«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her