Elektronik: 2 af 3 gymnasieelever bliver forstyrret af mobil og computer

Selv de digitale indfødte har svært ved at koncentrere sig, når mobil og computer konkurrerer med undervisningen.
Selv de digitale indfødte har svært ved at koncentrere sig, når mobil og computer konkurrerer med undervisningen.
Lyt til artiklen

Uddannelsessteder opruster med smart-boards og iPads. Alt ligger på intranet. Og Google klarer resten. Men den strømlinede overflade og de uendelige muligheder i hverdagen har en alvorlig bagside, mener Camilla Mehlsen, forfatter til ny bog om teknologi i undervisningen.

»Mange unge er faktisk trætte af at være på 24/7, og de efterspørger muligheden for at slukke helt for elektronikken i hverdagen. Vi skal selvfølgelig ikke gøre det med tvang, men vi skal overveje, om vi skal skærme – eller ikke skærme. Det er spørgsmålet«, siger Camilla Mehlsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her