Fra sortsyn til optimisme: 42 milliarder, der forandrede Danmarks økonomi

Produktiviteten er høj i Danmark, viser de korrigerede tal. Her er vi en tur på Siemens vindmøllefabrik i Brande.
Produktiviteten er høj i Danmark, viser de korrigerede tal. Her er vi en tur på Siemens vindmøllefabrik i Brande.
Lyt til artiklen

For to måneder siden var Danmark i vækstkrise, og nationen lå i det økonomiske slæbespor, mens vores naboer tordnede derudad.

I dag er Danmark på vej ind i et opsving og har givet naboerne i Sverige baghjul i kapløbet om at skabe velstand. Danskerne kan tørre sveden af panden og glæde sig over, at selv amerikanerne er blevet overhalet af de effektive danskere på listen over de mest produktive nationer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her