Halvdelen af foråret er gået: Det har været varmt og vådt

Påskeliljerne i H.C. Ørstedsparken i det indre København har ifølge statistikken haft et lunt forår, selv om parkgæsterne måske har en anden oplevelse.
Påskeliljerne i H.C. Ørstedsparken i det indre København har ifølge statistikken haft et lunt forår, selv om parkgæsterne måske har en anden oplevelse.
Lyt til artiklen

Over halvdelen af foråret er allerede gået, og ser man på DMIs statistisk for de første 46 af forårets 92 dage, så har vi i år haft et varmere forår end sædvanligt.

Gennemsnitstemperaturen fra 1. marts til 15. april har ligget på 5,6 grader, hvilket er 2,5 grader højere end i den klimatiske normalperiode (der er defineret som et gennemsnit fra 1961 til 1990).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her