Rikke Louises Facebook-opslag af blotter blev delt mere end 1.000 gange

Rikke Louise Andersen har tidligere i Politiken fortalt, hvorfor hun har delt et overvågningsbillede af en mand, der havde blottet sig for hendes datter, på Facebook. Hun risikerer i dag en bøde, der er højere end den, blotteren får.  Privatfoto
Rikke Louise Andersen har tidligere i Politiken fortalt, hvorfor hun har delt et overvågningsbillede af en mand, der havde blottet sig for hendes datter, på Facebook. Hun risikerer i dag en bøde, der er højere end den, blotteren får. Privatfoto
Lyt til artiklen

En 35-årig kvinde er tirsdag igen i Retten i Nykøbing Falster anklaget for at have overtrådt persondataloven.

Kvinden, Rikke Louise Andersen, havde lagt et billede ud på Facebook af en mand, som hun mente, havde blottet sig for hendes datter og en af datterens veninder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her