Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

EM i hacking: Ni drenge og en pige kan blive forsvarets nye efterretningsagenter

Cyberlandsholdet, forsvarsforliget og den kommende cyberstrategi kommer i kølvandet på en sommer, hvor Forsvarets Efterretningstjeneste er blevet udsat for kritik.
Cyberlandsholdet, forsvarsforliget og den kommende cyberstrategi kommer i kølvandet på en sommer, hvor Forsvarets Efterretningstjeneste er blevet udsat for kritik.

De ansatte i Forsvarets Efterretningstjeneste går normalt i afdæmpede jakkesæt, der glider i ét med omgivelserne. Men i morgen kan det være, at en rød klaphat eller to smugles med ind bag de dobbeltlukkede sikkerhedsdøre på Kastellet i København.

I dag rejste Danmarks cyberlandshold til Málaga i Spanien for at dyste i European Cyber Security Challenge 2017. Holdet består af 10 af landets største it-talenter i alderen 16-24 år. Onsdag kæmper de mod 14 andre lande ved det, der svarer til europamesterskaberne i hacking.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her