Jurister: DF's udgangsforbud har ingen gang på jord

Hvis det står til Dansk Folkeparti, skal unge under 18 år i udsatte boligkvarterer kunne holde indenfor om aftenen med et udgangsforbud.
Hvis det står til Dansk Folkeparti, skal unge under 18 år i udsatte boligkvarterer kunne holde indenfor om aftenen med et udgangsforbud.
Lyt til artiklen

Det er set før i historien, at partier lancerer vidtgående forslag, der aldrig bliver til andet end politiske prøveballoner og ophedet debat.

I årtier er det med jævne mellemrum blevet luftet i Folketinget, om udlændingemyndighederne ikke kunne placere asylansøgere på øde danske øer - uden at planen er ført ud i livet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her