Politiet om tildækningsforbud, der træder i kraft i morgen: Man vil ikke se os hive tøjet af folk

Cirka 150 kvinder skønnes at bære niqab eller burka i Danmark. Tildækningsforbuddet træder i kraft onsdag og skal øge respekten for fællesskabet og bekæmpe parallelsamfund.  Andrew Kelly/Ritzau Scanpix
Cirka 150 kvinder skønnes at bære niqab eller burka i Danmark. Tildækningsforbuddet træder i kraft onsdag og skal øge respekten for fællesskabet og bekæmpe parallelsamfund. Andrew Kelly/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Over 1.500 personer har på forhånd tilmeldt sig en demonstration onsdag eftermiddag i København mod det tildækningsforbud, som træder i kraft i Danmark samme dag. Aktivisterne har ladet skinne igennem, at demonstrationen næppe kommer til at gå stille for sig, men vil udfordre politiets håndhævelse af den kontroversielle lov, som blev vedtaget i foråret af et flertal i Folketinget.

»Vi har aldrig haft så mange forhåndstilmeldte før til en af vores demonstrationer«, siger Sasha Andersen fra arrangøren, Party Rebel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her