Der er sket store ændringer i børns legeadfærd gennem de seneste 10 år, som har overflødiggjort legetøj fra Fætter BR. Butikkerne vil ikke blive savnet, vurderer lektor.

Børnene kommer ikke til at savne Fætter BR

Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Lyt til artiklen

Det vakte stor opstandelse, da legetøjsgiganten Top-Toy måtte dreje nøglen om og lukke legetøjskæderne Fætter BR og Toys’R’Us midt i juleferien.

I sidste uge kom det så frem, at Salling Gruop overtager kædens varelager og Fætter BR-brandet med den lille glade garder. Salling Group, som står bag blandt andet Føtex- og Bilka-kæderne, har ellers – sammen med den stigende udenlandske nethandel – fået skyld for at være en medvirkende årsag til, at legetøjsbutikkerne har haft svigtende indtjening.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her