Folketingskandidat Theresa Scavenius har fået 100.000 kroner af to erhvervsfolk. Kritikere frygter, at pengene strider mod partiets værdier.

Donation skaber røre i Alternativet: To erhvervsfolk har foræret kandidat 100.000 kroner

»Der har den seneste tid været en del røre i jeres storkreds vedrørende de donationer, som er modtaget til valgkampen for Theresa Scavenius«, skriver Alternativets Hovedbestyrelse i et brev til lokale partimedlemmer. Ledelsen opfordrer medlemmerne til at udskyde deres kritik til efter valgkampen, hvilket er faldet  Foto: Anders Rye Skjoldjensen
»Der har den seneste tid været en del røre i jeres storkreds vedrørende de donationer, som er modtaget til valgkampen for Theresa Scavenius«, skriver Alternativets Hovedbestyrelse i et brev til lokale partimedlemmer. Ledelsen opfordrer medlemmerne til at udskyde deres kritik til efter valgkampen, hvilket er faldet Foto: Anders Rye Skjoldjensen
Lyt til artiklen

Ildsjæle i Alternativet anklager ledelsen for hykleri i en sag om partistøtte. Folketingskandidat Theresa Scavenius har fået 100.000 kroner til valgkampen fra den tidligere Goldman Sachs-finansmand Hans August Lund og investoren Thomas Rudbeck, som stiftede kapitalforvaltningsselskabet Capital Four.

Partimedlemmer frygter, at pengene er tjent på en måde, som er uforenelig med partiets værdier:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her