Aktionsgruppe fra West Virginia blev nedstemt på generalforsamling. Men amerikanerne vil fortsætte kampen imod den planlagte fabrik i deres lokalområde.

De er rejst fra USA, men den danske virksomhed lytter ikke: »Vi har ingen tillid til Rockwool«

Aktionsgruppen vækker mediernes interesse. De forsøgte at protestere ved Rockwools generalforsamling onsdag.  Foto: Jens Hartmann Schmidt/POLFOTO
Aktionsgruppen vækker mediernes interesse. De forsøgte at protestere ved Rockwools generalforsamling onsdag. Foto: Jens Hartmann Schmidt/POLFOTO
Lyt til artiklen

Mellem hundredvis af private aktionærer ved Rockwools generalforsamling onsdag eftermiddag sidder der bagest i den store sal fire, som ved første øjekast ikke umiddelbart skiller sig ud.

Pæne voksne mennesker. En yngre mand i jakkesæt, en ældre mand i cardigan og mintgrøn skjorte. Ved siden af sidder to kvinder, som spiser lidt af den kage, den danske virksomhed serverer for de fremmødte.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her