Rigsadvokaten konkluderede, at politiet var uden skyld, da to kvinder blev dræbt af en flugtbilist i Valbyparken. Datteren til en af de dræbte mener, at myndighederne lukkede sagen ned og dermed forpassede muligheden for at lære af tragedien.
Datter til offer:»Min retsbevidsthed er stærkt udfordret«
To ældre kvinder mistede livet, efter at de blev påkørt af en stjålet bil i Valbyparken. Påkørslen skete i forbindelse med, at politiet jagtede bilen, som blev ført af en 13-årig dreng. Her undersøger politiet flugtbilen. Arkivfoto: Kenneth Meyer
Foto: Kenneth Meyer/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
Ulla Randorf var i Frankrig med familien, da hun fik det uvirkelige opkald: Hendes mor var sammen med en veninde blevet dræbt af en flugtbilist, som forsøgte at flygte fra politiet gennem Valbyparken.
»Det var selvfølgelig et kæmpe chok og helt uvirkeligt, også at det var sket på den måde«, fortæller hun.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.