Der er sket store ændringer i, hvad der kan siges om PET’s arbejdsmetoder, og diskussionen af passagen i Pinds bog er blot det nyeste eksempel på det, mener tidligere operativ chef.
Bonnichsen om Pind-sag: »Scharf-dommen er blevet en mundkurv for enhver, der har beskæftiget sig med PET«
Tidligere operativ chef i PET Hans Jørgen Bonnichsen mener, at der i dag er langt mindre åbenhed om PET's arbejde end tidligere. Foto: Jacob Ehrbahn Jacob Ehrbahn/POLFOTO
Lyt til artiklenLæst op
03:52
Henter...
Det er stort set umuligt at fortælle offentligheden noget som helst konkret om PET’s arbejde, hvis man selv har været en del af systemet i og omkring PET. Det mener tidligere operativ chef i efterretningstjenesten Hans Jørgen Bonnichsen.
»Scharf-dommen er blevet en mundkurv for enhver, der har beskæftiget sig med PET«, siger han.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.