To er set på knallert: Politiet undersøger skudhuller i butiksfacade

Lyt til artiklen

Onsdag er politiet til stede ved Vallensbæk Stationstorv, hvor man har fundet tre skudhuller i en butiksfacade.

Det skriver Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelelse.

Politiet modtog en anmeldelse om skudhullerne onsdag morgen. Siden har man foretaget undersøgelser, der viser, at de tre skud blev affyret kort før klokken 01.00 natten til onsdag.

To personer er set køre rundt i området på en knallert samtidig med skyderiet. Politiet vil gerne tale med dem eller høre fra personer, der har set dem.

Ingen er kommet til skade

Ifølge politiet er ingen kommet til skade.

Politiet er stadig i den indledende fase af efterforskningen, siger politikommissær i Københavns Vestegns Politi Ole Nielsen i en pressemeddelelse.

»Det er for tidligt at spekulere i årsager og motiver. Det skal vores videre efterforskning klarlægge«, siger Ole Nielsen.

Københavns Vestegns Politi fortsætter arbejdet i området til klokken 19.00.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her