Politiet var onsdag talstærkt til stede på en adresse i Valby. Det formodes at have forbindelse til mange af de lignende aktioner, man har set landet over, hvor 20 personer er anholdt for at have forberedt terror.

Måbende naboer: Opbevaringsrum og lejlighed i Valby ransaget

Politiet slog til på en adresse i Valby i et led i aktionen mod forberedelse af terror. Indholdet af kassen er ukendt, og politiet ville ikke oplyse, hvad der var i den.    Foto: Martin Lehmann
Politiet slog til på en adresse i Valby i et led i aktionen mod forberedelse af terror. Indholdet af kassen er ukendt, og politiet ville ikke oplyse, hvad der var i den. Foto: Martin Lehmann
Lyt til artiklen

»Du må ikke tage billeder ind i bilen«, siger en mand med en jakke, hvor ’Beredskabsstyrelsen’ er printet på. Han tillod ikke Politikens fotograf at fotografere indholdet af den orangerøde varevogn, som han og de andre fra Beredskabsstyrelsen var ankommet i.

Minimum otte politifolk i skudsikre veste og tre fra Beredskabsstyrelsen var onsdag aften til stede ved de gule murstensbyggerier på Ramsingvej 10 i Valby i København. De formodes at være en del af den landsdækkende aktion mod islamister i færd med at planlægge et terrorangreb, hvor omkring 20 personer er anholdt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her