Narhval-bestande i Østgrønland risikerer udryddelse

Lyt til artiklen

Fangsten af narhvaler i Østgrønland skal stoppes, hvis ikke hvalerne skal forsvinde helt.

Det konkluderer en rapport fra Nordatlantisk Havpattedyrs Kommission (NAMMCO). Det skriver de grønlandske medier KNR og Sermitsiaq.AG.

NAMMCO er den organisation, som regulerer fangsten af småhvaler i det nordatlantiske område. Dens medlemmer er Færøerne, Grønland, Norge og Island.

Tilbage i 2008 anslog biologer, at bestanden ved Ittoqortoormiit udgjorde 1945 narhvaler. Men i 2017 var antallet helt nede på 246.

I 2019 har biologerne foretaget nye observationer, og herefter har de vurderet, at bestandene er så truet, at der slet ikke må skydes narhvaler på østkysten i 2020.

Der er flere årsager til, at bestandene har det så skidt, forklarer Fernando Ugarte, der er afdelingschef på Grønlands Naturinstitut, til KNR.

»Først og fremmest på grund af at fangsten er for stor i forhold til bestandens størrelse«.

»Dernæst på grund af temperaturen i vandet. Narhvalen er tilpasset koldt vand, og vandtemperaturen i Østgrønland stiger i øjeblikket«, siger han.

Grønland er tidligere blevet kritiseret blandt andet af Verdensnaturfonden og Grønlands Naturinstitut for ikke at passe ordentligt på narhval-bestandene.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her