Vi er det seneste årti blevet hele 20 procent rigere som nation. Men der er også 200.000 danskere med et højt stressniveau, antallet af gymnasieelever, der gør selvskade, er steget eksplosivt, og vi er blevet en kvart million flere overvægtige.

Danmark er blevet 340 milliarder kroner rigere - og har fået tusindvis flere unge selvskadere

Et rigt samfund skal i fremtiden måske måles på helt andre parametre end vækst og økonomi.   Foto: Morten Langkilde/Morten Langkilde
Et rigt samfund skal i fremtiden måske måles på helt andre parametre end vækst og økonomi. Foto: Morten Langkilde/Morten Langkilde
Lyt til artiklen

Tillykke, Danmark. Vi er det seneste årti blevet hele 20 procent rigere som nation. Eller godt 340 milliarder opgjort i kroner og øre målt med det traditionelle målebånd bruttonationalproduktet (bnp).

I de 10 år anslås det, at antallet af gymnasieelever, der skærer i sig selv eller på anden måde gør selvskade, er steget med over 50 procent til næsten 20.000 om året, godt 200.000 flere danskere lider af et højt stressniveau, en stigning på over 20 procent, andelen af unge mænd og kvinder med søvnproblemer er steget med over en tredjedel, og der er blevet næsten en kvart million flere overvægtige danskere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her