Efter et grundlovsforhør ved Retten i Sønderborg er en 52-årig drabssigtet mand torsdag blevet varetægtsfængslet i fire uger.
Det oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi på Twitter.
Politiet har indtil videre været sparsom med oplysninger i sagen, som handler om et drab begået i Sønderborg.
Onsdag klokken 15.53 fik politiet en anmeldelse om, at der lå en livløs kvinde på Grundtvigs Plads midt i byen.
Den 52-årige mand blev efterfølgende anholdt og sigtet for drab.
Men hvordan han skulle have slået kvinden ihjel, var uklart - indtil sigtelsen mod ham blev fremlagt under grundlovsforhøret torsdag.
Sigtes for drab bag to supermarkeder
Her kom det ifølge Ekstra Bladet frem, at den 52-årige mand er sigtet for at have dræbt sin 54-årige ekskone ved at stikke hende med en kniv i brystet, skære hende i halsen og slå hende i hovedet med en hammer.
Drabet blev ifølge sigtelsen begået klokken 15.30 bag to supermarkeder - Netto og Aldi - på Grundtvigs plads.
Den livløse kvinde blev fundet godt tyve minutter senere.
ritzau
fortsæt med at læse




























