Det bekymrer professor Per Schultz Jørgensen, hvis lærere underretter af pligt fremfor af faglighed. Social- og indenrigsminister Astrid Krag (S) ser stigningen i underretninger som positiv.

Astrid Krag: »Vi har brug for at afdramatisere underretninger«

  Indenrigsminister Astrid Krag (S) vil hellere have ti indberetninger for meget end at overse et barn, der behøver hjælp.   Foto: Mikkel Hørlyck/POLFOTO
Indenrigsminister Astrid Krag (S) vil hellere have ti indberetninger for meget end at overse et barn, der behøver hjælp. Foto: Mikkel Hørlyck/POLFOTO
Lyt til artiklen

Per Schultz Jørgensen var selv med til at afskaffe revselsesretten. Han siger, at lovens sigte aldrig var, at sager som dem, der er beskrevet i Politiken, skulle underrettes. Er du enig i det?

»Jeg er en af dem, der er meget meget glad for, at vi afskaffede revselsesretten. Jeg er også en af dem, der er bekymret for, at vi stadig ser vold mod børn i Danmark. Det tager jeg meget alvorligt, særligt når man ser en stigning i antallet af børn, der synes, at det er i orden at bruge vold i opdragelsen. Jeg ser det ikke som et problem, at der kommer flere underretninger. Men man skal selvfølgelig kunne håndtere underretningerne rigtigt, blive bedre til at få greb om de børn, hvor der skal sættes bedre ind end i dag, og selvfølgelig også kunne få lukket de sager hurtigt ned, hvor der ikke er et grundlag for at gå videre«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her