Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Forbundsformand i FOA mener, at den differentierede genåbning af Danmark, hvor Region Sjælland og Region Hovedstaden stadig ikke må sende offentligt ansatte på arbejde, vil medføre forskelle i service og velfærd på tværs af landet.

Differenteret åbning af regionerne er en »dårlig idé«

København er et af de sidste steder, hvor de offentlige ansatte kan komme på arbejde igen. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
København er et af de sidste steder, hvor de offentlige ansatte kan komme på arbejde igen. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Offentligt ansatte i tre ud af Danmarks fem regioner fik onsdag aften at vide, at de igen kan indfinde sig på diverse arbejdspladser. Kun offentligt ansatte i Region Sjælland og Region Hovedstaden må vente.

Og det skaber bekymring hos Forbundsformand i FOA, Mona Striib, som organiserer mange offentligt ansatte. Hun mener, at en differentieret genåbning af Danmark lægger et »urimeligt pres« på de offentlige ansatte, som arbejder på bosteder, plejehjem mf. Det er en dårlig idé, mener hun.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her