Onsdag kom det frem at endnu en medarbejder i Kriminalforsorgen har været venner med indsatte og smuglet mobiler. Det er svært at komme problemet til livs, når der er for lidt personale og for meget overarbejde, siger formand for Fængselsforbundet.

Formand for landets fængselsbetjente: Vi slipper aldrig af med medarbejdere, der bliver venner med indsatte og smugler mobiler ind til dem

Foto: Per Rasmussen/POLFOTO
Foto: Per Rasmussen/POLFOTO
Lyt til artiklen

473 gram hash og 9,4 gram kokain nåede en tidligere psykolog at få med på arbejde gemt i underbukserne, når han skulle have psykologsamtaler med misbrugere i Enner Mark Fængsel i Horsens.

Han tjente knap 33.000 kroner på at levere stofferne, inden han blev afsløret. Derudover lod han de indsatte bruge sin arbejdscomputer, når de havde samtaler.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her