Trine Bramsen har på 14 måneder som forsvarsminister skilt sig af med sin departementschef, efterretningschef, to ledende spionchefer, en styrelsesdirektør og koncernstyringsdirektør. Hun har som minister set den nu tidligere hærchef blive idømt tre måneders fængsel for magtmisbrug i en sag, som den nuværende forsvarschef oprindelig ikke ønskede at undersøge yderligere. Nu skal Bramsen agere oprydningsmester i en tid, hvor Forsvarets Efterretningstjeneste anklages for ulovlig spionage mod danskere. Vi tegner et portræt af ministerens ledelsesstrategi.

'No bullshit Bramsen' står i spidsen for en historisk udrensning

Foto: Roald Als/POLITIKEN
Foto: Roald Als/POLITIKEN
Lyt til artiklen

Udrenseren

Klokken nærmede sig midnat, da Trine Bramsen i december blev ringet op af sin daværende departementschef, Thomas Ahrenkiel. Han beklagede, at ministeren ikke var orienteret om en rapport fra Rigsrevisionen, der snart ville blotlægge betydelig økonomisk svindel i Forsvarets Ejendomsstyrelse.

Bramsen tabte både kæben og besindelsen, som hun selv har fortalt siden. Hvorfor var hun ikke bedre orienteret? Og hvorfor havde hendes embedsmænd holdt oplysningen skjult for hende indtil 11. time? Ministerens tillid til systemet og sin embedsmænd fik et knæk af den kaliber, der siden har præget samarbejdet mellem minister og embedsmænd.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her