Marie Krarups beslutning om ikke at genopstille for Dansk Folkeparti efterlader forhenværende næstformand Søren Espersen dybt skuffet. Krarups far, tidligere MF’er Søren Krarup, bakker sin datter 100 procent op. »Det er et brud på åndsfriheden, som er fuldstændig utilgiveligt, synes jeg«, siger han.
Espersen dybt skuffet over Krarup: »Det har jeg meget lidt respekt for«
Søren Espersen, Dansk Folkeparti. Foto: Jacob Ehrbahn/POLFOTO
De er godt nok enige om sagens kerne, Marie Krarup og Søren Espersen. Men derefter hører harmonien også op.
Tidligere næstformand i DF, Søren Espersen, erklærer sig dybt skuffet over sin partifælle Marie Krarups beslutning om ikke at genopstille til Folketinget ved næste valg.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.
Den hacker, som påstår at stå bag det historiske læk, fortæller til Politiken, at de 8.749.975 cpr-oplysninger var beskyttet med kodeordet ‘123456’.
Se, hvordan it-sikkerhedsekspert Emil Hørning fra Defend Denmark reagerede, da Politiken gav ham mulighed for at udføre en kort analyse af de data fra det historiske cpr-læk.