Sønderborg har lige nu en bekymrende høj spredning af coronasmittede.
Det hænger ifølge Jydske Vestkysten sammen med et bryllup knap 200 kilometer derfra i Aarhus, hvor nogle af gæsterne kom fra det sønderjyske. De blev smittede og har nu givet sygdommen videre efter at være kommet hjem.
»Den røde tråd i smitteudviklingen i Sønderborg er denne ene begivenhed, som Styrelsen for Patientsikkerhed har gjort os opmærksom på. Så nu målretter vi indsatsen i det kurdiske miljø for at sikre, at ikke flere bliver smittede«, siger Sønderborg Kommunes sundhedschef.
Førhen lå Sønderborg lavt på listen i forhold til udbredelsen af corona. Men de seneste dage er det steget op over bekymringsgrænsen, der er lagt ved 20 smittede pr. 100.000 indbyggere inden for syv døgn.
I forvejen har Ballerups borgmester Jesper Würtzen (S) meddelt, at han vil politianmelde et eventcenter i Skovlunde, der gennemførte et stort muslimsk bryllup med det, der ifølge en ekspert nemt kunne blive en supersprederbegivenhed, skriver Berlingske.
fortsæt med at læse




























