Inger Støjberg mener, at debatten om seksuelle krænkelser er præget af feministisk hævntørst. En af initiativtagerne til opgør mod sexisme i politik undrer sig.

Initiativtager til sexisme-opgør går i rette med Støjberg: Der er altså ikke tale om »feministisk hævntørst«

    Camilla Søe kritiserer Inger Støjberg for ikke at tage de krænkedes parti i debatten om sexisme i dansk politik. Foto: Peter Hove Olesen/POLFOTO
Camilla Søe kritiserer Inger Støjberg for ikke at tage de krænkedes parti i debatten om sexisme i dansk politik. Foto: Peter Hove Olesen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Inger Støjberg burde bekymre sig mindre om krænkernes retssikkerhed og mere om at gøre noget ved de krænkelser, der finder sted i dansk politik.

Sådan lyder det fra Camilla Søe (V), efter at Inger Støjberg i et interview i Berlingske har advaret mod »en feministisk hævntørst« i debatten om seksuelle krænkelser, der gør, at mænd står uden en ordentlig retssikkerhed og mulighed for at forsvare sig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her