Det er Marianne Nørgaard Sørensens sidste stille protest. Hendes sidste desperate forsøg i et tre måneder langt forløb med konstant nye meldinger fra myndighederne, og hvor hun med egne ord »aldrig har følt sig så røvrendt før«.
Efter en længere dialog med indsatsslederen og en tilkaldt politivogn flytter hun sig, og lader karavanen af biler fra Beredskabs- og Fødevarestyrelsen rulle ind på hendes og mandens minkfarm.
Marianne Nørgaard Sørensen bor på ejendommen ved Tornby med sin mand Peter Sørensen og deres 27.000 mink. Hun er folkeskolelærer, han er pelsdyravler på 27. år – en beskæftigelse han, ifølge ham selv, aldrig vender tilbage til, efter Regeringen onsdag 4 november meldte ud, at alle landets mink skal aflives.
Om fredagen, efter en lang dag med selv at aflive mink på gården, var Peter Sørensen og Marianne Nørgaard Sørensen ude og spise på en nærliggende restaurant. Under middagen modtog han en ny udmelding fra Fødevarestyrelsen. Deri stod, at aflivning skulle finde sted inden mandag 23.59, og at myndighederne ville hjælpe minkfarme i Nordjylland med arbejdet.
