Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Flere frimurere undrer sig over, at frimurerordenen har købt en lejlighed, som er til rådighed for stormesteren. De ønsker mere åbenhed om ordenens økonomi.

Oprørske frimurere kritiserer »diktatorisk« stormester efter køb af lejlighed i Nordhavn

Den Danske Frimurerorden er ikke kendt som det mest åbne, men nu kræver nogle af medlemmerne mere åbenhed om økonomien. Arkivfoto Miriam Dalsgaard
Den Danske Frimurerorden er ikke kendt som det mest åbne, men nu kræver nogle af medlemmerne mere åbenhed om økonomien. Arkivfoto Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

Hverken offentligheden eller menige logebrødre har et grundigt indblik i stormester Walter Schwartz og den øvrige ledelses brug af frimurernes penge.

Det fremfører oprørske frimurere, som kræver mere åbenhed om økonomien. Lige fra juleuddelingen over fondene i ordenen til oplysninger om den ejerlejlighed, som for frimurerordenens midler stilles til rådighed for stormesteren.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
I Danmark debatterer vi ulve. I Rumænien bliver stadig flere mennesker overfaldet og dræbt af bjørne. Politikens Lea Wind Friis og Andreas Sterup-Teper tog op i de rumænske bjerge, hvor hotellerne har kradsemærker på dørkarmen og elektrisk hegn for porten.​ Og så tog de ind i skoven. For selv at møde en bjørn.​

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her