Nedlukningen af folkeskolen har store konsekvenser for alle skolens børn, men for de ældste elever er frygten, at de ikke kan klare sig sommerens afgangsprøver.

Over halvdelen i udskolingen er usikre på, om de har lært nok i år til at bestå afgangsprøven

Foto: Jesper Houborg/POLFOTO
Foto: Jesper Houborg/POLFOTO
Lyt til artiklen

Zoom, Meet og Skype.

Danske folkeskoleelever er blevet særdeles velbevandret i internettets forskellige mødefora. Men hjemmeundervisningen har haft sin pris. En undersøgelse af, hvordan de ældste elever har det med at skulle op til en afgangsprøve til sommer, som Ane Qvortrup, professor ved Syddansk Universitet, har stået bag, viser, at over 60 procent af eleverne i 9. klasse er usikre på, om de kan nå at lære det nødvendige for at bestå prøven.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her