Smukt ser det ud. Men det bliver farligt at bevæge sig ud i trafikken, der tirsdag byder på en cocktail af tæt tåge, snefygning og glatte veje.
Snefaldet er vinterens sidste krampetrækninger, inden en »farlig cocktail« er i vente
I mit næste liv vil jeg være slædehund i Siriuspatruljen, sagde den ene hund til den anden, da de mandag aften endelig havde fået lokket deres ejere med ud i snevejret på Sønder Boulevard i København. Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
Vi nåede lige at opleve en rigtig vinter komplet med is på søerne og mandag kronet med et gedigent lag sne over det meste at landet, som dog først kommer til Bornholm natten til tirsdag.
Det var i sidste øjeblik. Dagens sne er »vinterens sidste krampetrækninger«, skriver vagthavende meteorolog Trine Pedersen på DMI’s hjemmeside. Fra i nat bliver kulden og snevejret afløst af mild og fugtig atlanterhavsluft.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.