SF finder det utilsigtet, at en kvinde bliver dobbeltstraffet, fordi hendes opførsel ved en demonstration skete i relation til corona. Socialdemokratiet er dog glad for loven, som de radikale kalder grotesk.

SF stemte for loven, der sender kvinde to år i fængsel, men nu vil partiet have »ryddet op i den her misforståelse«

Foto: Martin Lehmann
Foto: Martin Lehmann
Lyt til artiklen

Det var et bredt flertal i Folketinget bestående af blandt andre SF, der i fjor indførte skærpede sanktioner i straffeloven for kriminalitet, der var relateret til corona.

Men efter en 30-årig kvinde i dag er blevet idømt to års fængsel for sin ageren ved en demonstration imod corona-restriktioner, vil SF nu have ændret loven. Dommen var på grund af coronaskærpelsen dobbelt så streng, som den ellers ville have været.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her