Kø til de danske fængsler resulterer i genåbning af et nedlagt fængsel, men fængselsbetjentene undrer sig over, hvem der skal bemande fængslet.

Propfyldte fængsler: Genåbning af fængsel løser et problem, men skaber et andet

Foto: Anders Brohus
Foto: Anders Brohus
Lyt til artiklen

En række danske kriminelle står i øjeblikket i kø for at komme ind og afsone for deres forbrydelser. En belægningsprocent på over 100 procent i de danske fængsler har skabt kø til de danske fængsler, hvilket nu får kriminalforsorgen til at genåbne et ellers nedlagt fængsel. Møgelkær Fængsel syd for Horsens skal rumme 66 af de, der venter på, at det bliver deres tur bag tremmer. Man lukkede ellers fængslet i 2018, fordi der var for mange tomme pladser i de danske fængsler, men det har altså sidenhen ændret sig.

Selv om kriminalforsorgen med genåbningen af Møgelkær Fængsel løser et problem, så skaber det et nyt, mener Fængselsforbundets forbundsformand Bo Yde Sørensen, der varetager danske fængselsbetjentes interesser. Ifølge ham mangler der nemlig godt og vel 600 fængselsbetjente i de danske fængsler, så selv om han byder genåbningen af Møgelkær velkommen, peger han på, at det er optimistisk at tro, at der er bemanding til at dække endnu et fængsel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her