Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Socialdemokratiet vil sende flygtninge tilbage til et land, der regeres af en krigsforbryder. Det synspunkt var uhyre upopulært på Christiansborg Slotsplads i går. Men hvis ikke flygtninge skal hjem, når der er fred, hvad så?

Det var Tesfaye mod slotspladsen

Demonstranter protesterede onsdag på Christiansborg Slotsplads mod udvisning af syriske flygtninge. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Demonstranter protesterede onsdag på Christiansborg Slotsplads mod udvisning af syriske flygtninge. Foto: Jens Dresling/POLFOTO

Syriske Rahima Abdullah på 20 år har indtaget podiet på Christiansborg Slotsplads. På flydende dansk og med den studenterhue, hun får på om to måneder, er hun en af de unge, der greb øjeblikket, da hun i 2015 fik en midlertidig opholdstilladelse på fem år. Daværende statsminister Lars Løkke Rasmussen sagde, »at Danmark er for dem, der kan og vil«.

Endnu er hun ikke selv truet af udvisning, men det er 500 andre syrere og de 10 unge, der står bag hende på podiet. Sammen med omkring 1.500 demonstranter er de her for at fortælle regeringen, at dens politik vil betyde, at et stort antal unge vil ende på udrejsecenter, hvor de skal bo i ubestemt tid uden at kunne komme videre.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her