En bille fundet i schweiziske Basel har fået de tyske landbrugsmyndigheder på vagt. Der er ingen bekræftede forekomster af japanbillen i Danmark, men klimaforandringer og retten til frie varebevægelser i EU kan bane vej for billen.

Fund af sulten bille syd for grænsen skaber bekymring: »Vi skal sikre os, at den ikke er i Danmark«

Foto: Foto: Chuck Liddy/Ritzau Scanpix
Foto: Foto: Chuck Liddy/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Den ligner en helt almindelig bille. Den har seks ben, et metallisk skjold og er omkring en centimeter lang. Og den er ikke kræsen.

Japanbillen tager nemlig glædeligt for sig af over 300 forskellige planter og er betegnet som »karantæneskadegører« af danske myndigheder. Karantæneskadegørere er en gruppe af særligt alvorlige skadedyr og sygdomme.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her