Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Morten Messerschmidt har nu klaget til Den Særlige Klageret over byretsdommers habilitet. Dommernes formand har klare grænser for sig selv og ville som landsdommer eksempelvis erklære sig inhabil i forhold til at bedømme omstridt byretsdommers habilitet.

Dommerformand: »Hvis jeg havde kommenteret en sag forud, så ville jeg ikke selv påtage mig den«

Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Foto: Jens Dresling/POLFOTO

Hvis formanden for landets dommere, Mikael Sjöberg, selv havde kommenteret en sag forud, ville han ikke påtage sig at dømme i den.

Det fastslår Sjöberg, efter at DF’s næstformand, Morten Messerschmidt, har beskyldt byretsdommer i Lyngby, Søren Holm Seerup, for at være inhabil i sagen mod Messerschmidt.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her