Kaptajnen på et tysk fragtskib var for langsom til at anmelde grundstødning og vil få en bøde af politiet.

Fragtskib er stødt på grund i Limfjorden

Lyt til artiklen

Et 82 meter langt, tysk fragtskib med navnet ’Simon B’ er stødt på grund i Limfjorden mellem Aalborg og Hals.

Det oplyser vagtchef Karsten Højrup Kristensen fra Nordjyllands Politi.

Skibet stødte på grund lørdag, men først søndag morgen klokken 05.53 blev politiet opmærksom på grundstødningen.

Da hændelsen ikke blev anmeldt med det samme til søfartsmyndighederne - hvilket er et krav - står kaptajnen på skibet til at få en bøde.

Forsøger at trække skibet fri

Af samme grund er politiet blevet involveret i sagen.

»På grund af den langsommelige anmeldelse om grundstødningen har søfartsmyndighederne anmodet os om at give kaptajnen en bøde«, siger Karsten Højrup Kristensen søndag formiddag.

Ingen personer er kommet til skade på skibet, og der er ingen meldinger om, at der skulle være fare for forurening af Limfjorden.

»Man forsøger nu at trække skibet fri, og når det er lykkedes, skal det trækkes i havn«, siger vagtchefen.

Ifølge regionalmediet Nordjyske, der har været i kontakt med søfartsmyndighederne, sejler fragtskibet med kalk.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her