Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) har fået lettere ved at sige nej til indgreb, der kan give prisfald på boliger, skriver Leif Beck Fallesen i denne erhvervskommentar.

Leif Beck Fallesen: Det er for sent at gribe ind over for boligpriserne

Boligpriserne stiger fortsat, men langsommere end tidligere. Her ses   Københavns Havn.    Foto: Jens Dresling
Boligpriserne stiger fortsat, men langsommere end tidligere. Her ses Københavns Havn. Foto: Jens Dresling

Før sommerferien var regeringen under et massivt pres for at gribe ind på det glohede boligmarked. Nationalbanken og internationale organisationer som OECD og IMF opfordrede regeringen til at bremse de store prisstigninger på boliger. Regeringens egne rådgivere i Det Systemiske Risikoråd henstillede i juni til, at boligejernes adgang til nye afdragsfri lån bliver strammet.

Intet skete. Erhvervsminister Simon Kollerup (S) meddelte, at regeringen ikke havde planer om indgreb på boligmarkedet. I næste uge udløber fristen for, at han skal begrunde over for Det Systemiske Risikoråd, hvorfor han ikke har fulgt henstillingen. Foreløbig har regeringen holdt tænkepause, og i den periode er argumenterne for at gribe ind blevet svagere. Temperaturen falder på boligmarkedet.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her