2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Tre familier bliver efterladt i de syriske lejre, når Danmark evakuerer 17 danskere fra de syriske fangelejre. Her er, hvad vi ved om dem.

Her er de tre kvinder og deres børn, som stævner Danmark for at komme hjem

Foto: Jan Grarup
Foto: Jan Grarup

Fredag lander en stævning på dørmåtten hos den danske stat.

Afsender er foreningen Repatriate the Children Denmark (RTC Danmark) på vegne af tre børn og deres mødre, der ved at gå i retten vil tvinge Danmark til at hente den hjem fra en fangelejr i det nordøstlige Syrien.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
Den hacker, som påstår at stå bag det historiske læk, fortæller til Politiken, at de 8.749.975 cpr-oplysninger var beskyttet med kodeordet ‘123456’. ⁠ ⁠ Se, hvordan it-sikkerhedsekspert Emil Hørning fra Defend Denmark reagerede, da Politiken gav ham mulighed for at udføre en kort analyse af de data fra det historiske cpr-læk. ⁠
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her