Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

De kvinder, som er hjemtaget fra Syrien, er tiltalt efter to paragraffer. Ingen af dem kræver, at de selv har været i kamp.

Hjem til fængsel: Det skal der til for, at IS-kvinderne kan dømmes

En af de tre hjembragte kvinder fra Syrien fremstilles i grundlovsforhør torsdag den 7. oktober 2021 ved retten i Esbjerg. Advokat Mette Grith Stage der repræsenterer en af de hjembragte kvinder fra Syrien, ankommer til Retten.   Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
En af de tre hjembragte kvinder fra Syrien fremstilles i grundlovsforhør torsdag den 7. oktober 2021 ved retten i Esbjerg. Advokat Mette Grith Stage der repræsenterer en af de hjembragte kvinder fra Syrien, ankommer til Retten. Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Hvis der er en overskrift på de domme, som er afsagt efter straffelovens paragraf 114e, så er det, at der kan fældes dom, uden at tiltalte har deltaget i egentlige terrorhandlinger.

Det viser en gennemgang af en række domme efter paragraffen, som professor emeritus Jørn Vestergaard på Københavns Universitet har lavet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her