Mindst tre ministerier og politiet var klar over, at der ikke var lovhjemmel til at aflive alle mink i Danmark, men ingen fortalte det til minkavlerne.

Kontorchefer fik snigende mistanke: »Der er et eller andet galt«

Minkavlerne i den nordjyske by Gjøl brød sig mildt sagt ikke om regeringens beslutning om at aflive alle mink. Det gjorde det ikke bedre, at regeringen ikke havde lovhjemlen på plads. Arkivfoto. Foto: Marius Renner
Minkavlerne i den nordjyske by Gjøl brød sig mildt sagt ikke om regeringens beslutning om at aflive alle mink. Det gjorde det ikke bedre, at regeringen ikke havde lovhjemlen på plads. Arkivfoto. Foto: Marius Renner
Lyt til artiklen

To kontorchefer i Justitsministeriet fik hen mod aften lørdag 7. november sidste år en mistanke. To dage tidligere havde de været med til at konkludere, at regeringen ikke havde lovhjemmel til at aflive alle mink i Danmark, og de vidste, at beskeden var gået videre op i systemet i Justitsministeriet, til Fødevareministeriet, til Sundhedsministeriet og til Rigspolitiet, som var sat i spidsen for aflivningsaktionen.

»Vi sidder med en irriterende fornemmelse af, at der er et eller andet galt. Det er noget, der kommer snigende«, forklarede kontorchef Morten Holland Heide i Minkkommissionen fredag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her