En nu 21-årig mand tog livet af sin far, da han slog ham flere gange i hovedet med en hammer sidste år.

Søn får 12 års fængsel for hammerdrab på far

Lyt til artiklen

Der var hverken skærpende eller formildende omstændigheder, da en nu 21-årig mand sidste år tog livet af sin far i deres fælles hjem i Hjørring. Derfor er straffen for drabet, der blandt andet blev begået med en hammer, endt på 12 års fængsel.

Dommen er blevet afsagt onsdag eftermiddag. Her var det dog alene udmålingen af straffen, der var på programmet. Den 21-årige blev i sidste uge kendt skyldig i drabet.

Forbrydelsen skete først på aftenen den 24. juli sidste år. Fire dage senere blev sønnen anholdt og sigtet for det brutale overfald, der tog livet af hans 53-årige far.

I alt 14 gange blev faren ramt med en hammer. Flere af slagene ramte ham i hovedet. Efterfølgende lagde sønnen et bælte om farens hals.

Overfaldet skete i hjemmet på Lonesvej i Hjørring. Den 21-årige mand har erkendt, at han er skyld i farens død. Han har dog i løbet af retssagen forklaret, at det skete i nødværge.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her