Regeringen forhandler med Folketingets partier om en coronavinterpakke til sygehusene, som presses af kapacitetsproblemer. Nogle – og ikke kun sygeplejerskerne – skal have flere penge end andre, mener forbundsformand i FOA, Mona Striib.

Sosu'ernes formand: Billedet af splittelse mellem os og sygeplejerskerne er et problem

Mona Striib er formand for sosu'erne, som kan få del i ny pengepose til sygehusene.  Foto: Mads Nissen
Mona Striib er formand for sosu'erne, som kan få del i ny pengepose til sygehusene. Foto: Mads Nissen
Lyt til artiklen

Nu kommer der en vinterpakke til de ansatte på sygehusene. Det ser ud til at være penge, I får del i. Lukrerer dine medlemmer, sosu’erne, nu på den kamp, som sygeplejerskerne har kæmpet, og som I ikke har støttet dem i?

»Nej, for man kan ikke konkludere, at vi ikke ville støtte sygeplejerskerne. Men vi opfordrede sygeplejerskerne til at komme ind på den bane, hvor vi som fællesskab kunne tage kampen«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her